3 grupy dziecięce i młodzieżowe z tańcem ludowym z Czech, Słowacji i Polski zorganizują Olimpiadę Wiejską (3 etapy przez 3 dni) jako formę edukacji nieformalnej. Każdy partner będzie gospodarzem jednego etapu. Wezmą w niej udział 105 osób na każdym etapie. Będzie to obejmować: 15 konkurencji, takich jak platanie warkoczy i wstążek; warsztaty edukacyjne z zakresu: tańca, śpiewu, ekologii. Gry miejskie i wspólne koncerty.
Przedstawiony projekt koncepcji jest wizją opracowaną podczas spotkań online wszystkich partnerów. Nasz wspólny projekt opiera się na wzajemnej edukacji poprzez dzielenie się wiedzą i zwiększanie innowacyjności oraz zaangażowania naszych lokalnych społeczności (odbudowa kapitału społecznego). Olimpiada Wiejska będzie miała trzy etapy. Każdy partner będzie odpowiedzialny za realizację jednego etapu. Na każdym etapie: Słowacja 10-13.08.23 - Otwarcie Olimpiady; Czechy 28.09-1.10.23; Polska 20-23.06.24 - KONIEC - Wezmą w niej udział 3 drużyny (po 35 osób) z 3 grup ludowych. Program każdego etapu będzie obejmować: 5 "konkurencji" / konkurencji związanych z dawnymi czynnościami rolniczymi, takimi jak strzelanie z bata, tkanie na krosnach, noszenie wody, plecenie warkoczy i wstążek oraz inne. Będą one proekologiczne. Warsztaty taneczne - każdy partner przygotuje 3 gry i 1 piosenkę ze swojego kraju. 3 koncerty (po jednym u każdego partnera) - będą związane z innymi lokalnymi wydarzeniami (jarmark: prezentacja regionalnych produktów, tradycyjne rzemiosło). Posadzenie drzewa przyjaźni przy użyciu ekokompostu. Będzie to aktywizacja mieszkańców naszych społeczności poprzez zaangażowanie podmiotów z obszaru turystyki, rzemieślników, organizacji pozarządowych i innych. Powstanie nowa forma atrakcji dla weekendowych turystów. W ramach edukacji ekologicznej odbędą się warsztaty w centrum recyklingu w Starém Město (Czechy) oraz poznawanie dawnych codziennych czynności w Muzeum Wsi w Martinie.
Naszą misją jest wsparcie rozwoju działalności lokalnej społeczności poprzez kulturę ludową i działania ekologiczne. Przewagą tego projektu jest edukacja nieformalna, realizowana poprzez konkursy i warsztaty. To jest recepta na przezwyciężenie izolacji powojennej. Podobne inicjatywy ograniczają się do koncertów i warsztatów. Brakuje im wartości edukacji kulturalnej i ekologicznej, które oferujemy. Uczestnicy Olimpiady są poddawani estetycznej, patriotycznej i socjalizacyjnej edukacji. Wykorzystamy również nasze mocne strony do rozwoju turystyki weekendowej. Każdy partner przekaże wiedzę, umiejętności lub innowacyjne pomysły środowiskom partnerskim, np. organizację gier w poszukiwaniu (jest to wartość dodana). Turyści będą uczestniczyć w wydarzeniach (związanych z Olimpiadą), współorganizowanych przez lokalne podmioty. Chcemy, aby mieszkańcy i turyści lepiej zrozumieli kulturę ludową, a nasze społeczności były bardziej zorganizowane i wrażliwe. Jest to ważne teraz, podczas wojny na Ukrainie. Solidarność sąsiedzka na co dzień i wzajemne wsparcie stają się coraz ważniejsze. Samo nazwanie naszej akcji Olimpiadą Wiejską nadaje jej charakter. Wartościami ruchu olimpijskiego są: szacunek, przyjaźń, czysta gra - fair play, wizja promowania pokoju, szacunek dla godności. Jej WIEJSKI charakter to harmonijny rozwój człowieka. Dla wielu osób wieś jest skarbnicą wartości, które kształtują wrażliwość na piękno świata i człowieka; są źródłem wiedzy, postaw i zachowań, mądrości i budowania społeczności. Wierzymy, że zaproponowana "recepta" na dzisiejsze trudności wyróżnia nasz projekt.
Partnerzy:
Děcka z Buchlovic z.s. https://deckazbuchlovic.webnode.cz Turiec Children Folklore Ansamble http://www.dfsturiec.sk